Copyright 2021 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Dzień Kubusia Puchatka

 „Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie”.

Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”.

18 stycznia dzieci na całym świecie świętują Dzień Kubusia Puchatka.
Chyba każdy z nas zna sympatycznego pluszowego misia o bardzo małym rozumku, który mieszka w Stumilowym Lesie i jest prawdziwym amatorem miodu.
Na Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka wybrano datę 18 stycznia, bo właśnie tego dnia w 1882 roku urodził się A.A. Milne -autor książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”, które napisał dla swojego synka Krzysia.

Read more ...

Symbole świąteczne i ich znaczenie

Nie ma w naszym kalendarzu świąt bardziej rodzinnych i radosnych niż grudniowe Święta Bożego Narodzenia. To z tymi Świętami wiąże się chyba najwięcej tradycji. Wigilijny stół, pierwsza gwiazdka, przystrojona choinka, kolędy…to symbole tych pięknych Świąt.
Dziś skupimy się właśnie na symbolice Świąt Bożego Narodzenia.

Read more ...

Ciekawostki o Świętach

 Czy wiecie, że…

1. Święta Bożego Narodzenia są drugim, najczęściej obchodzonym świętem na świecie. Pierwszym jest Nowy Rok.
2. Strojenie choinki jest jedną z najmłodszych tradycji. Światełka są symbolem przyjścia Jezusa na świat, a kolor zielony symbolizuje nadzieję i wieczną zieleń.
3. Pierwszą udekorowaną choinkę na Boże Narodzenie miano pokazać w łotewskiej Rydze w 1510 roku.

Read more ...

Świąteczne dekoracje

Już najwyższy czas wykonać bożonarodzeniowe dekoracje, by ozdobić nimi nasze domy i mieszkania na święta. Poniżej prezentujemy kilka pozycji książkowych ze szkolnej biblioteki, które pomogą w wykonaniu pięknych dekoracji. Zatem zachęcamy do wypożyczenia, przeczytania oraz wykorzystania poniższych książek jako inspiracji do samodzielnego wykonania świątecznych ozdób. Jednocześnie przypominamy, że biblioteka szkolna czynna jest w poniedziałki, środy i piątki od godz. 10 do 14.00. 

Read more ...

Adwent w polskiej tradycji

Adwent to czas rozpoczynający nowy rok liturgiczny. W tradycji polskiej był okresem bogatym w ludowe zwyczaje, wypełniające wierzącym oczekiwanie na narodzenie Jezusa Chrystusa. Samo słowo "adwent" pochodzi z łacińskiego "adventus" oznaczającego "przyjście". Ten okres liturgiczny jest oczekiwaniem na przyjście Zbawiciela. Pierwsza niedziela adwentu wyznacza początek roku liturgicznego.

Ze zbiorów szkolnej biblioteki polecamy dzisiaj niektóre książki, mówiące o tradycjach adwentowych.

Read more ...

Mikołajki tuż, tuż...

"6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie"

W ten wyjątkowo magiczny, radosny czas oczekiwania na Święta Bożego  Narodzenia, biblioteka szkolna zachęca do  zapoznania się z pięknymi książkami o Świętym Mikołaju i innymi książkami w kimacie świątecznym.

Read more ...

Literackie Andrzejki 2020

„Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”

Biblioteka szkolna  na ten wyjątkowy listopadowy wieczór proponuje "Spotkanie z Andrzejami" - autorami bardzo poczytnych książek dla dzieci młodzieży.

Read more ...

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was – małych i dorosłych - ma swojego ulubionego Pluszowego Misia.

Read more ...

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

16 listopada obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku.

Idea Dnia Tolerancji zrodziła się w roku 1995 podczas 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, na której przyjęto „Deklarację dotyczącą zasad tolerancji”.

Read more ...

f t g m