XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”

30 maja (sobota) rozpocznie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIX OTCD), który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Tegoroczny Tydzień Czytania odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępnione na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl

Tydzień Czytania zacznie się w sobotę, 30 maja, od spotkania z Doktorem Dolittle i Edytą Jungowską, która nagrała znakomity audiobook na stulecie znanego dzieciom na całym świecie wspaniałego doktora zwierząt. Kolejne dni tygodnia będą poświęcone różnym gatunkom zwierząt.

W programie między innymi:

– Dzień wilka (gościem tego dnia będzie m.in. Adam Wajrak ze swoją książką „Wilki”)

– Dzień niedźwiedzia (Łukasz Wierzbicki opowie o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze jego książki „Dziadek i niedźwiadek” o wojennych losach polskich żołnierzy i ich pupila – niedźwiedzia)

– Dzień żubra (naukowiec i pisarz, dr Tomasz Samojlik opowie o żubrach, ich obyczajach i historii – wyginięciu oraz restytucji w Puszczy Białowieskiej, pokazując też serię swoich książek o Żubrze Pompiku)

W Dniu kota Małgorzata Kur opowie o wszechstronności kotów, którą opisała w swojej książce „Kot na medal”, a Urszula Kowalczuk w Dniu konia będzie mówić m.in. o jego wpływie na polski język, co pokazała w swoim dwutomowym kompendium „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. Pan Poeta opowie o ptakach, Marcin Kozioł – o konkretnym ich gatunku, o puchaczach. Będzie także Dzień owadów. Opowiadaniom pisarzy będą towarzyszyć „poczytanki”