20 listopada – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie” Paulo Coelho

Główne akty prawne mówiące o prawach dziecka:

1.Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r., przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu 25 maja 1997 r., podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483)
2.Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz.U. 1991 nr 120 poz. 526)
3.Europejska Konwencja o wykonywaniu praw dzieci, sporządzona w Strasburgu dnia 25 stycznia 1996 r. (Dz.U. 2000 nr 107 poz. 1128)
4.Ustawa z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka. (Dz.U. 2000 nr 6 poz. 69)

PRAWA DZECKA:

Prawa osobiste
prawo do życia i rozwoju,
prawo do tożsamości (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu),
prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej,
prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania,
prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,
prawo do wolności od przemocy fizycznej i psychicznej,
prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15 roku życia.

Prawa socjalne
prawo do odpowiedniego standardu życia,
prawo do ochrony zdrowia,
prawo do zabezpieczenia socjalnego,
prawo do wypoczynku i czasu wolnego.

Prawa kulturalne
prawo do nauki (bezpłatnej i obowiązkowej w zakresie szkoły podstawowej),
prawo do korzystania z dóbr kultury,
prawo do informacji,
prawo do znajomości swoich praw.

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA ZE SWOICH ZBIORÓW:

Czy o sprawach poważnych wypada pisać w sposób żartobliwy? Nie tylko wypada, ale wręcz trzeba zwłaszcza, jeśli chcemy zainteresować najmłodszych czytelników.
Książka „MAM PRAWO! Czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie, kogo zapytać!” jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy Grzegorza Kasdepke jest adresowana przede wszystkim do dzieci. Przede wszystkim, lecz nie jedynie; powinni ją przeczytać także dorośli - po pierwsze będą się świetnie bawić, a po drugie przypomną sobie, że coś takiego jak Konwencja o Prawach Dziecka istnieje naprawdę.
Pomysł, jaki przyświecał autorowi wydaje się jasny i klarowny: napisać kilkanaście zabawnych opowiadań, z których każde będzie jednocześnie ilustracją jednego z praw zawartych w konwencji. Pomysł, jaki przyświecał wydawnictwu także wydaje się oczywisty: połączyć skrzący się humorem styl Grzegorza Kasdepke ze świetnymi rysunkami, równie wspaniałymi zdjęciami by powstała książka nie tylko ważna pod względem edukacyjnym, ale również piękna i zabawna.
MAM PRAWO! jest pierwszym tytułem, który ma szansę wzniecić dyskusję o prawach dziecka nie tylko na salonach polityków, ale także wśród najbardziej zainteresowanych. Oby tak było!

( żródło: https://www.empik.com/mam-prawo-kasdepke-grzegorz,2899737,ksiazka-p )