Copyright 2020 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej

W dniach 11, 12 i 13 grudnia czytelnię szkolną odwiedzili uczniowie klas pierwszych ze swoimi wychowawczyniami. Dzieci zostały zapoznane z pracą bibliotekarzy i elementami budowy książki. Dowiedziały się także kto jest odpowiedzialny za powstanie książki  oraz co różni bibliotekę od księgarni.

Gdy dzieci rozmawiały z panią bibliotekarką, zjawiła się królowa biblioteki – Książka (w tej roli wystąpiła Klaudia Sachanowicz z kl. VIIIa) w asyście trzech wesołych krasnali (Lena Dudewicz, Alicja Wiewiórka i Natalia Kryńska z kl. Va).

Książka powitała zebranych oraz  przedstawiła im swoje prośby i życzenia. Dzieci dowiedziały się jak korzystać z książek w sposób właściwy, dbać o nie i co znaczy być odpowiedzialnym czytelnikiem. Skrzaty sprawdziły czy uczniowie uważnie słuchali i dobrze zapamiętali prośby Książki. Pierwszoklasiści zdali egzamin celująco, odpowiadając na wszystkie zadawane im pytania. Równie dobrze znali odpowiedzi na zagadki dotyczące książkowych bohaterów ulubionych bajek.
Upewniwszy się, że dzieci są gotowe do podjęcia zadań odpowiedzialnego czytelnika, Królowa postanowiła przyjąć je do grona swoich przyjaciół.
Pierwszaki złożyły uroczystą przysięgę, ślubując, że będą kochać i szanować książki, krasnoludki wręczyły im własnoręcznie wykonane zakładki z imieniem i nazwiskiem ucznia, a królowa Książka osobiście pasowała każdego na czytelnika.
Teraz już tylko pozostało udać się do wypożyczalni, gdzie czekały nowiutkie książki. Każde dziecko mogło po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć wybraną przez siebie książkę.
Na zakończenie pani bibliotekarka krótko zapoznała nowych czytelników z regulaminem biblioteki szkolnej i zasadami wypożyczania.
Od tej pory  uczniowie klas pierwszych będą już mogli korzystać ze zbiorów biblioteki. 

zdjęcia z uroczystości:

https://photos.app.goo.gl/rkGVBpKHCdLLca519

 

f t g m