Więzienie - stracony czas

11.06.2018r. klasa VII C, pod opieką pani Iwony Rozbickiej i Wiolety Stefaniuk, udała się do Zakładu Karnego w Siedlcach, w celu uczestniczenia tam w zajęciach prowadzonych przez ppor. Zbigniewa Spiewaka-Rzecznika Prasowego Dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach, w ramach projektu edukacyjno-profilaktycznego "Więzienie-stracony czas".

Głównym celem takich zajęć były działnia prewencyjne, przede wszystkim ograniczenie przestępczości już  u nieletnich osób, poprzez wskazanie młodym ludziom konsekwencji wyborów życiowych, które czasem mogą się skończyć złamaniem prawa, popadnięciem w uzależnienie, co w rezultacie skutkuje realną grobą długoletniego więzienia. Młodzież naszej szkoły obejrzała film o trzech młodzieńcach, którzy poprzez między innymi kradzieże, przemoc, alkohol czy narkotyki, trafili do więzienia i zmarowali sobi w ten sposób życie. Po obejrzeniu filmu prowadzący ppor. Zbigniew Śpiewak przeprowadził z młodzieżą bardzo interesującą rozmowę, dotyczącą przyczyn i konsekwencji wybryków bohaterów filmu. Podanto młodzież miała możliwość zoabczania, przy pomocy specjalnych okularów, jak spostrzega się świat po spożyciu alkoholu i jak niebez[ieczne jest prowadzenie pojazdów, będąc pod wpływem alkoholu. Zasadniczym tematem rozmowy było przedstawienie więzienia jako wynik najgorszego z możliwych wyborów życiowych:

•      więzienie jako strata czasu, „przerwa w życiorysie”

•      więzienie jako miejsce, gdzie więzi rodzinne ulegają osłabieniu

•      więzienie jako brak swobody, wolności

•      więzienie jako stan ciągłej deprywacji (te same, powtarzalne bodźce, brak zróżnicowania, kolorytu, radości życia)

•      wszechobecna tęsknota za wolnością i wszystkim, co z nią związane

•     duża szansa na to, że wystąpią trudności w przystosowaniu do życia w społeczeństwie po opuszczeniu więzienia