Copyright 2024 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Światowy Dzień Emotikona

19. września biblioteka przygotowała emotki dla swoich czytelników, licznie odwiedzających i wypożyczających książki w tym  dniu. Uczniowie rozwiązywali zagadki-zaszyfrowane obrazkami tytuły książek. Zwycięzcy otrzymali zakładki i naklejki przywiezione z Jesiennych Targów Książki. 

Pierwszy znaczek 🙂 pojawił się 30 marca 1881 roku w satyrycznym magazynie „Puck”. Natomiast komputerowy emotikon po raz pierwszy został użyty przez profesora Scotta Fahlamana 19 września 1982 o godzinie 11.44. Stąd właśnie, na tę datę przypada święto tych minek.

Emotikony – znaki, bez których ciężko jest sobie wyobrazić komunikację, zwłaszcza w erze internetowych komunikatorów, mają swoje święto 19 września. Skąd się wzięły tak popularne dzisiaj "buźki" powstałe poprzez umiejętne łączenie znaków interpunkcyjnych? Komu je zawdzięczamy?

Historia emotikonów

Pierwsze emotikony wcale nie powstały w erze komputerów. Pierwsze buźki złożone ze znaków typograficznych, których celem było wyrażanie emocji, takich jak radość czy zdumienie pojawiły się 30 marca 1881 roku w satyrycznym magazynie „Puck”. Jedn

z jakiegoś powodu takie graficzne skrótowce nie przyjęły się wówczas jako społeczna forma komunikacji.

Pierwsze użycie emotikon w sieci wydarzyło się niemal dokładnie sto lat później. 19 września 1982 roku, kiedy to amerykański naukowiec – Scott Fahlam zaproponował wykorzystanie połączenia znaków :-) do oznaczenia treści żartobliwej i :-( do poważnej. Propozycja ta wynikła z dość makabrycznego wydarzenia – przez ciąg niefortunnych żartów, naukowcy przekonali pozostałych pracowników, że jedna z wind w budynku została skażona rtęcią. Aby uniknąć tego typu nieporozumień, informatyk zaproponował odpowiednie oznaczanie treści cyfrowych.

Kilkanaście lat później pojawiły się emoji. Co ciekawe, podobieństwo nazw jest zupełnie przypadkowe! Emoji to japońskie słowo oznaczające 'piktogram'. Powstało z połączenia słów e - obraz i moji - litera. Choć emoji także mają pomóc w wyrażaniu emocji czy szybkim przekazywaniu treści, różnią się od emotikon tym, że obejmują również przedmioty, miejsca, rodzaje pogody, rośliny, zwierzęta i służą do uwydatniania wiadomości. O tym, jak bogaty jest zbiór emoji świadczy chociażby to, że przetłumaczono na nie "Pinokia"!

f t g m