Copyright 2024 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Świetlica Szkoły Podstawowej nr 8 2023/2024

Dzień Kobiet

W kalendarzu świąt, zwyczajów i obrzędów 8 marca figuruje jako popularny Dzień Kobiet. Płeć nadobna, obsypywana jest wtedy kwiatami, szczególnie doceniana i adorowana. Nie inaczej mogło być w szkolnej świetlicy. Nasze małe kobietki mogły się poczuć nimi naprawdę. A to za sprawą ogromu atrakcji i przyjemności, jakie spłynęły na nie w tym dniu. Sala 34 zamieniła się w salon SPA, gdzie dziewczęta mogły oddać się zabiegom upiększającym, choć wcale ich nie potrzebują. Był także Salonik fryzjerski, zaplatanie warkoczyków oraz wręczone zostały drobne upominki. Wisienką na torcie był pokaz zumby poprowadzony przez p.Monikę Zwolińską. A to wszystko przy dźwiękach przyjemnej muzyki. Nasze świetlicowe "kobietki" były z pewnością w tym dniu niezwykle dopieszczone. Nie zapomniano także o paniach pracujących w szkole. Chłopcy wręczyli im kwiatki. Wszak czym byłby świat bez kobiet?



Przygotowania Świąteczne

W ostatnich tygodniach nasze świetliczaki intensywnie przygotowywały się do nadchodzących Świąt. Śpiewały świąteczne piosenki i kolędy, wzięły udział w świątecznym koncercie, dowiedziały się o wielu ciekawostkach dotyczących Bożego Narodzenia, a także tworzyły świąteczne ozdoby. Podczas warsztatów stworzyły piękne renifery, lampiony, a także udekorowały pierniczki. Czas przygotowań, choć piękny i bardzo przyjemny, dobiegł końca. Życzymy zatem wszystkim odpoczynku i szczęścia na Nowy Rok, w którym już wkrótce się spotkamy. Wesołych Świąt!!! 


Konkurs Najpiękniejsza Ozdoba Choinkowa

19 grudnia odbyło się wręczenie nagród w konkursie na najładniejszą ozdobę bożonarodzeniową. Konkursowe prace, czyli własnoręcznie wykonane choinki, bombki, stroiki to tylko niektóre wspaniałe ozdoby, które można było zakupić podczas kiermaszu ozdób świątecznych, który odbył się z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Świetlicy Szkolnej. Obok tak wyjątkowych ozdób nie dało się przejść obojętnie. Wszystkie ozdoby lśniły i kusiły uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Zainteresowanie kiermaszem było ogromne, a każda ozdoba znalazła swojego nowego właściciela. 

Mikołajki

6 grudnia 2023r w świetlicy szkolnej odbyły się Mikołajki. Tego dnia dzieci miały zapewnione wiele atrakcji. W ramach świętowania Mikołajek, dzieci poznały legendę o Mikołaju, wykonały z papieru Jego portret. Był to dzień pełen gier i zabaw o tematyce mikołajkowo - świątecznej. Słodki upominek i rozpakowanie prezentów uwieńczył ten radosny czas. Ubieraliśmy wspólnie choinkę w świetlicy oraz na szkolnym korytarzu. 


Andrzejki

30 listopada 2023r. w naszej świetlicy dzieci wyruszyły w świat magii i czarów. Czwartkowe popołudnie wypełnione zostało licznymi wróżbami andrzejkowymi, które przepowiadała im tajemnicza wróżka. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi. Tego dnia mogły dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywać, powróżyć sobie też z serduszek, aby dowiedzieć się jak będzie miał/a na imię ich ukochana osoba. Nie zabrakło też wędrowania butów przez całą salę oraz losowania przepowiedni na najbliższy czas. Widząc radość i uśmiechy na twarzach dzieci, myślimy, że andrzejki się udały!  


Dzień Zdrowego Śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki i siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. 8 listopada to Dzień Zdrowego Śniadania. Tego dnia nasze świetliczaki wraz z wychowawcami przygotowali zdrowe kanapki. Prezentowane śniadanka potwierdziły, że nasi uczniowie w pełni potrafią zadbać o swoje zdrowie, używając produktów zapewniającym im energię na cały dzień. Samodzielnie zrobione potrawy wszystkim bardzo smakowały.


Konkurs plastyczny ,,Liściaste zwierzaki''

Dnia 25 października zostały wręczone nagrody w konkursie świetlicowym „Liściaste zwierzaki”. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.


Luźne lekcje z naukowcami

Nasza świetlica bierze w tym roku udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Luźne lekcje z naukowcami”. Celem projektu jest przybliżenie dzieciom znanych postaci ze świata nauki. Dzieci będą miały możliwość nauki poprzez doświadczanie za pomocą samodzielnie wykonywanych eksperymentów. W październiku dzieci poznały Polską Noblistkę - Marię Skłodowską-Curie oraz wykonały eksperyment z użyciem sody i octu „Wulkan”. Eksperyment okazał się doskonałą zabawą.


Dzień chłopaka

Dnia 29 września wszyscy chłopcy, którzy byli w świetlicy szkolnej świętowali „swój dzień”. Dla uczniów przygotowane były różne zabawy. Nasi dzielni uczniowie zmierzyli się w wielu zabawnych konkurencjach. Przeszli test wiedzy i sprawności fizycznej. Wszyscy chłopcy, otrzymali słodki poczęstunek i medal. To był naprawdę udany dzień! 


Pasowanie na Świetliczaka

Jak co roku w naszej świetlicy odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na Świetliczaków. Uroczystość została przeprowadzona w dwóch turach:
25.09-klasy Ib, Ie, If
26.09-klasy Ia, Ic, ID
Dzieci wzięły udział w wesołych zabawach i konkursach zakończonych słodką niespodzianką. Wychowawcy świetlicy życzą nowym świetliczakom wielu sukcesów w nauce oraz radości w życiu świetlicowym.

Dzień Kropki

5 września w szkolnej świetlicy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci wysłuchały bajki Petera Reynoldsa pt. „Kropka” i poznały historie małej Vashti. Był również czas na twórcze myślenie - dzieci odpowiadały na pytania związane z Dniem Kropki. Dzieci wykonały również prace plastyczna z wykorzystaniem farb „kropka” oraz grały w grę „wygibajtus”. Był to dzień pełen śmiechu i zabawy :) 


Witamy w nowym roku szkolnym 2023/2024 !

Nauczyciele świetlicy serdecznie witają wszystkie dzieci. Czekamy na Was w świetlicy szkolnej, która jest miejscem tworzenia, czytania, rysowania, myślenia, odkrywania, a przede wszystkim dobrej zabawy. Życzymy wszystkim uczestnikom zajęć świetlicowych wielu wspaniałych wrażeń z pobytu w naszej świetlicy :) 

pierwsze.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka w świetlicy, nasze szkolne Świetliczaki dostały słodki poczęstunek czyli uwielbiane przez wszystkich lody! Później było malowanie farbami na folii spożywczej, które sprawiło dzieciom ogromną frajdę. Następnie dzieci chętnie pozowały do zdjęć, tak upłynął nam dzień na wspólnych zabawach, rozmowach i głośnych śmiechach :)



Dzień Mamy

26 maja obchodzimy ważne i piękne święto - Dzień Mamy. Wszystkie dzieci dobrze o nim pamiętają i starają się, jak najlepiej potrafią, umilić go swoim mamom. Nasze świetliczaki również przygotowywały się na tę okazję. Tworzyły piękne ozdoby z masy porcelanowej, które własnoręcznie dekorowały. Życzymy wszystkim mamom dużo radości, w tym szczególnym dniu! 


Akcja edukacyjna ,,Zdrowo rosnę" 

Nasza świetlica dołączyła do akcji edukacyjnej W. Legutko #ZDROWOROSNĘ. Uczniowie klas pierwszych otrzymali zestaw nasion, doniczek oraz ziemię i przystąpili do zasiania zdrowego, pełnego witamin koperku. Podjęli się również codziennej pielęgnacji rośliny. Celem akcji jest przekonanie uczniów, że uprawa roślin to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale także świetna zabawa. 


Rozstrzygnięcie konkursu „Wiosna na talerzu” 
 
12 maja został rozstrzygnięty konkurs kulinarno- fotograficzny „Wiosna na talerzu” zorganizowany przez szkolną świetlice. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i oryginalnością. Najlepsze zdjęcia zostały nagrodzone dyplomami oraz drobnymi upominkami. Laureatom serdecznie gratulujemy!
I miejsce 
Kacper Szklarz oraz Matejczuk Szymon
II miejsce 
Matejczuk Adam
III miejsce 
Sobieszuk Mikołaj  

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek 

12 maja odwiedziła nas w świetlicy szkolna pielęgniarka w związku z obchodzonym Międzynarodowym Dniem Pielęgniarek. Opowiedziała dzieciom o swojej pracy i pokazała sprzęt z którego korzysta. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wzięli udział w pogadance. Uczniowie opowiadali swoje doświadczenia związane z tym zawodem i zadawali wiele pytań. Na zakończenie spotkania w ramach podziękowań została wręczona Pani wykonana wcześniej przez świetliczaki laurka :) 


Przedstawienie ,,Zielony Kapturek"

Powszechnie znana historia Czerwonego Kapturka stała się inspiracją dla uczniów klas trzecich, którzy 18.04.2023 r. zaprezentowali swoim młodszym kolegom przedstawienie pt. „Zielony Kapturek”. Scenariusz powstał w oparciu o utwór Jana Brzechwy. Inscenizacja została przygotowana podczas zajęć świetlicowych, dzięki wsparciu i pomocy nauczycieli bibliotekarzy. Jednak w przeciwieństwie do znanej bajki widzowie zostali zaskoczeni nieoczywistym i zabawnym zakończeniem. Tym razem to Zielony Kapturek wykazał się sprytem, a wilk musiał obejść się smakiem.  


LEGO Education, czyli Laboratoria Przyszłości w świetlicy

Uczniowie klas pierwszych dołączyli do grona uczestników programu edukacyjnego rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki - Laboratoria Przyszłości . Kolejna grupa Świetliczaków rozpoczęła zajęcia edukacyjne z platformą Lego Education Spike Essential. Uczniowie z klas pierwszych zdobywają wiedzę dotyczącą programowania. Posługują się tabletami oraz współpracują ze sobą w celu wymieniania doświadczeń związanych z układaniem sekwencji klocków Lego i programowaniem ich.
Zajęcia prowadzi p. Katarzyna Gawrońska

Warsztaty Wielkanocne

W Świetlicy Szkolnej przez cały tydzień odbywały się warsztaty wielkanocne. Uczniowie poznali tradycje i zwyczaje świąteczne oraz przygotowali wspólnie z nauczycielami ozdoby. Warsztaty umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w świąteczny nastrój. Była to dla wszystkich super zabawa. Zobaczcie sami !!!


Dzień Kobiet

8 marca to wyjątkowy dzień w roku, w którym swoje święto obchodzą małe i duże kobietki. Radosna atmosfera panowała już od samego rana, ponieważ sala świetlicy zmieniła się w salon SPA i urody dla dziewczynek klas I-III. Była strefa tatuażu, malowanie paznokci, fryzjerstwo oraz strefa odpoczynku przy książce i herbatce. Dziewczynki zostały obsypane płatkami róż i mogły się zrelaksować w specjalnie przygotowanym kąciku. Dodatkową atrakcją były skręcane balony dla dzieci. Każda dziewczynka otrzymała również słodki upominek. Podczas gdy małe kobietki celebrowały swój dzień, chłopcy przystąpili do tworzenia kwiatowych wachlarzy dla swoich mam oraz wręczyli kwiatki dla Pań, pracujących w naszej szkole. Uśmiechnięte buzie świadczyły o miło spędzonym czasie. Dziękujemy dziewczynkom z klasy 4d za zaangażowanie i pomoc w organizacji tego wyjątkowego dnia.



Laboratoria Przyszłości w świetlicy

Świetlica szkolna bierze udział w programie edukacyjnym rekomendowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki - Laboratoria Przyszłości . Kolejna grupa Świetliczaków rozpoczęła zajęcia edukacyjne z platformą Lego Education Spike Essential. Uczniowie z klas drugich i trzecich zdobywają wiedzę dotyczącą programowania. Posługują się tabletami oraz współpracują ze sobą w celu wymieniania doświadczeń związanych z układaniem sekwencji klocków Lego i programowaniem ich.
Zajęcia prowadzi p. Katarzyna Gawrońska
#LaboratoriaPrzyszłości  


Bransoletki z muliny

W styczniu w naszej świetlicy odbyły się kreatywne warsztaty z robienia bransoletek z muliny na dysku kumihimo. Dawniej nazywano je także bransoletkami przyjaźni. Dzieci otrzymały potrzebne materiały i przystąpiły do tworzenia własnych bransoletek. Była to dla wszystkich super zabawa! 


Klocki Lego w świetlicy

W ramach projektu laboratorium przyszłości świetlica otrzymała klocki Lego. W trakcie zajęć dzieci korzystając z instrukcji budowały roboty, które samodzielnie poruszały się oraz projektowały własne modele. To były bardzo ciekawe zajęcia, podczas których naukę łączyliśmy z zabawą. Uczniowie poznają podstawy robotyki i rozwijają swoją kreatywność . Zajęcia prowadzone przez Wioletę Stefaniuk. 


Dzień Babci i Dzień Dziadka

W dniach 18 - 20 stycznia odbywały się zajęcia świetlicowe przygotowujące dzieci do świętowania Dnia Babi i Dnia Dziadka. W tym czasie dzieci zapoznały się z treścią starych i współczesnych książek poruszających temat relacji z dziadkami. Książki były inspiracją do rozmów o tym, jak ważni są dla nas dziadkowie oraz w jaki sposób możemy okazać im wdzięczność. Dzieci z klas drugich i trzecich wspólnie wykonały plakat, wyszywane włóczką laurki oraz pachnąca sól do kąpieli jako prezent dla Dziadków. Pierwszoklasiści natomiast swoim Dziadkom wręczą własnoręcznie przygotowane kolorowe kalendarze.  


Świąteczne przygotowania

W ostatnich tygodniach nasze Świetliczaki intensywnie przygotowywały się do nadchodzących świąt. Śpiewały świąteczne piosenki i kolędy, dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących Bożego Narodzenia, dekorowały pierniczki, tworzyły ozdoby choinkowe z masy solnej lub szyszek oraz wiele innych świątecznych prac, którymi została udekorowana świetlica. Dzięki temu można było poczuć magiczny klimat świąt Bożego Narodzenia.


Świetlicowe kolędowanie

16 grudnia wspólne kolędowanie zainicjował szkolny zespół Ósemka pod kierownictwem Pana Maćka Turkowskiego. Jest to nasza jedna z najpiękniejszych tradycji świetlicowych. Usłyszeliśmy nie tylko kolędy,ale także zapomniane pastorałki,które wprowadziły nas w świąteczny klimat.


Konkurs na ,,Najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową”

15 grudnia nastąpiło uroczyste rozdanie dyplomów oraz nagród za udział w konkursie na ,,Najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową”. Tego samego dnia odbył się również kiermasz świąteczny. Prace zostały wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli świetlicy szkolnej. Na kiermaszu można było zakupić ręcznie wykonane świeczniki, stroiki, bombki, naturalne ozdoby wiszące, dekoracje z filcu, renifery i wieńce. Chętnych do zakupu nie zabrakło. Mamy nadzieję, że nasze ozdoby stały się miłym elementem świątecznego wystroju w domach. Wszystkim dzieciom (a także rodzicom) serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, pomysłowość, kreatywność, a przede wszystkim za chęć tworzenia przez nich swoich własnych małych ARCYDZIEŁ.



Mikołajki

6 grudnia to szczególny dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci bo właśnie wtedy przez świat wędruje Święty Mikołaj i obdarowuje wszystkich prezentami. W tym roku podczas mikołajek w świetlicy szkolnej dzieci poznały legendę o Św. Mikołaju. Następnie wykonały prace plastyczną, w wyniku której powstały jego piękne portrety. Dzieci otrzymały słodki upominek oraz grę planszową do wspólnej zabawy w świetlicy. Razem z wychowawcami świetlicy ubrały także choinkę zdobiąca szkolny korytarz.



Andrzejki

30 listopada nauczyciele świetlicy zaprosili dzieci do wspólnej zabawy andrzejkowej. Opowiadaliśmy sobie o tradycjach związanych z tym dniem. Były wróżby przepowiadające przyszłość, każdy mógł się dowiedzieć jak będzie miał na imię wybranek jego serca. Dzieci na chwilę przeniosły się do świata magii, gdzie mogły zrobić sobie zdjęcie w budce z czarodziejem. Wszyscy bawiliśmy się świetnie! Zapamiętamy ten dzień na długo!

Witaminowe soki

W świetlicy jak zwykle praca wre, w ciągu ostatnich dni było u nas zdrowo i kolorowo. Dzieci dowiedziały się dlaczego warto jeść codziennie owoce, następnie samodzielnie zrobiły przepyszny sok jabłkowy, który w sympatycznej atmosferze konsumowały.  Wszystko po to, żeby zaszczepić w naszych świetliczakach zdrowe nawyki żywieniowe.  



Rozstrzygnięcie konkursu ,,Jesienny Lampion"

14 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ,,Jesienny Lampion". Konkurs zorganizowany został przez nauczycieli świetlicy. Uczestnicy wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Dobór materiałów, kształtów i kolorystyki zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, bowiem lampiony okazały się wspaniałe i niepowtarzalne. Przyznano następujące miejsca:
I miejsce:
Kacper Szklarz 1a
Maja Borkowska 2a
II miejsce:
Mikołaj Rytel 2d
Liwia Polkowska 3e
III miejsce:
Krzysztof Batorowicz 1b
Michał Rządkowski 2d
Lena Borkowska 2d
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy ! 

Herbatka dla Seniora

W ramach projektu „Magiczna Moc Bajek” zorganizowana została akcja „Herbatka dla Seniora”, uczniowie z całej społeczności szkolnej dołączyli do wspólnej zbiórki, za co serdecznie dziękujemy! Delegacja dzieci wraz z paniami ze świetlicy wręczyła herbaty oraz złożyła życzenia Seniorom z Domu Pomocy Społecznej w Siedlcach. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci. Dziękujemy zaangażowanym osobom i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach, które dają uśmiech i radość innym.  


Dzień Poczty Polskiej i Listonosza

W dniu 18 października obchodzimy Dzień Poczty Polskiej i Listonosza. Z tej okazji dzieci ze świetlicy wraz z Paniami wybrały się do jednego z siedleckich oddziałów Poczty Polskiej. Dzięki uprzejmości Pań pracujących na poczcie, dzieci dowiedziały się na czym polega zawód listonosza, jakie obowiązki ma pracownik poczty oraz jaką drogę musi pokonać list lub paczka aby dotrzeć do odbiorcy. Po powrocie do szkoły postanowiliśmy zamienić naszą salę w mini pocztę, w której mogliśmy kupić kopertę oraz znaczek. 


Dzień chłopaka

Wszyscy chłopcy, którzy 30 września byli w świetlicy szkolnej świętowali „swój dzień”. Dla uczniów przygotowane były różne zabawy, które tylko potwierdziły, że w naszej szkole są sami odważni i sprytni chłopcy. Nasi dzielni uczniowie zmierzyli się w wielu zabawnych konkurencjach. Na koniec dnia dziewczynki wręczyły chłopcom medale oraz drobne upominki. Wybrany został również "Mister Świetlicy". Wszyscy chłopcy mieli okazję tego dnia poczuć się nadzwyczajnie.


Powitanie jesieni

Z początkiem jesieni w Świetlicy szkolnej dzieci wzięły udział w zajęciach plastyczno-technicznych, podczas których wykonywały cuda z liści, kasztanów oraz jarzębiny. Dzieci z niezwykłą pomysłowością tworzyły własne dzieła. Wszystkie prace ozdobiły nasze świetlicowe sale. 


Warsztaty RUR z udzielania pierwszej pomocy

Od 2000 roku, w każdą drugą sobotę września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej pomocy. W tym roku przypada na 10 września. Święto ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Celem jest promowanie wiedzy na temat pierwszej pomocy i zwrócenie uwagi, jak ważne jest podjęcie działań ratowniczych przez świadków zdarzenia. Jest to o tyle istotne, że wciąż wiele osób boi się zareagować i udzielić pierwszej pomocy. W związku z tym nasze Świetliczaki ze starszych klas utrwaliły swoją wiedzę na ten temat, a nasze pierwszaki zasiliły grono małych ratowników. 


Pasowanie na Świetliczaka

Dnia 19 września w naszej świetlicy odbyła się uroczystość „Pasowania na Świetliczaka”. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas pierwszych, uczęszczający do świetlicy szkolnej. Aby dostać się do grona Świetliczaków, uczniowie musieli przejść pozytywnie kilka prób m.in. wiedzy, sprawności oraz smaku. Na pamiątkę uroczystości wszyscy dostali Odznakę Wzorowego Świetliczaka oraz drobne upominki. Wszystkim nowym Świetliczakom życzymy dużo sukcesów w nauce oraz wspaniałej zabawy w świetlicy szkolnej! 

 


Projekty edukacyjne realizowane w świetlicy

W roku szkolnym 2022/2023 świetlica szkolna dołączyła do następujących projektów:

- Ogólnopolski projekt edukacyjny ,,Z mapą przez świat"- koordynatorzy wychowawcy świetlicy;

- Program ,,Razem w klasie"- koordynatorzy Wioleta Stefaniuk i Agnieszka Szewczak

- Projekt ogólnopolski ,,Świetliczaki na tropie... Kolory Europy"- koordynator Wioleta Stefaniuk;

- Projekt międzynarodowy ,,Code week"- koordynator Wioleta Stefaniuk;

- Autorska innowacja pedagogiczna ,,Uwaga uważność"- koordynator Wioleta Stefaniuk;

- RUR ,,Pierwsza pomoc przedmedyczna" WOŚP- koordynator Wioleta Stefaniuk;

- Projekt międzynarodowy ,,Magiczna moc bajek"- koordynatorzy wychowawcy świetlicy;

- Projekt międzynarodowy ,,Kreatywne prace plastyczne"- koordynatorzy wychowawcy świetlicy;

- Uniwersytet Dzieci ,,Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?"- koordynatorzy wychowawcy świetlicy.

 


 

1a

 

Witamy w nowym roku szkolnym 2022/2023

Nauczyciele świetlicy serdecznie witają wszystkie dzieci. Czekamy na Was w świetlicy szkolnej, która jest miejscem tworzenia, czytania, rysowania, myślenia, odkrywania, a przede wszystkim dobrej zabawy. Życzymy wszystkim uczestnikom zajęć świetlicowych wielu wspaniałych wrażeń z pobytu w naszej świetlicy :)

 

 

 

 

 


Bezpieczne wakacje

Wakacje to zasłużony czas odpoczynku, zwracamy więc uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dbajcie o własne zdrowie, przestrzegajcie podstawowych zasad wszędzie tam gdzie może czyhać na Was niebezpieczeństwo. Unikajcie wszelkich sytuacji ryzykownych. Warto przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy, dlatego zapoznajcie się z prezentacją umieszczoną w linku poniżej.

                           

Czekamy na Was już we wrześniu :)

https://view.genial.ly/5ed618762565c70d092fe501/presentation-bezpieczne-wakacje


 Konkurs plastyczny

31 maja odbyło się rozdanie nagród w konkursie plastycznym "Kwiaty dla mojej mamy".
Laureatami zostali:
1 miejsce Julia Mikołajewska kl.1D
2 miejsce Julia Krzewniak kl.2A
3 miejsce Oliwia Dubińska kl.2A
WYRÓŻNIENIA:
Julia Pogorzelska kl.3E
Zuzanna Kobylińska kl.1A
Gratulujemy!


EMPATIA - warsztaty w ramach innowacji pedagogicznej.

Na tych zajęciach uczyliśmy  się co przeżywają inni, aby potrafić przyjąć perspektywę drugiej osoby i kontaktowaliśmy się z emocjami poprzez dźwięk, aby zrozumieć jakie emocje odczuwamy.

Ciekawostka z zajęć:

Badania dowodzą, że ziewanie jest połączone z empatią (jednym ze składników inteligencji emocjonalnej). Naukowcy przebadali grupę ludzi, którzy mieli na swojej głowie elektrody i badali ich urządzeniami , mierzącymi m.in. zdolność do empatii - okazało się, że ci, którzy mieli wyższy poziom empatii, częściej ziewali!


WYCINANKA LUDOWA

25 kwietnia w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty wycinaki ludowej. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich. Podczas spotkania dzieci wysłuchały historii powstania wycinanek, dowiedziały się skąd się wziął ten nietypowy zwyczaj ozdabiania wnętrza wiejskich domów oraz w jaki sposób można było wykonać takie "obrazki" z papieru używając prymitywnych narzędzi. Nie każdy wiedział, że wycinanka to typowo polski przejaw twórczości artystycznej a jej wzór różni się w zależności od regionu, w jakim powstała. W drugiej części spotkania każdy mógł już samodzielnie zmierzyć się z zadaniem wykonania wycinaki. Składając w odpowiedni sposób kartkę papieru oraz wycinając wybrany wzór można było zostać ludowym artystą.


 

 PAMIĘTAMY O TRADYCJACH

W wielu częściach Polski w Poniedziałek Wielkanocny chodzono z kogutkiem, zwanym także kurkiem dyngusowym. Początkowo kolędowano z żywym kogutem, potem z wypchanym, glinianym lub drewnianym, którego umieszczano w czerwonym wózeczku. Wózek był bogato zdobiony wstęgami, błyskotkami, a czasem nawet kręcącymi się małymi laleczkami w strojach regionalnych. Chłopców, którzy ciągnęli wózek nazywano kurcarzami. Chodzili po wsi śpiewając  i wszczynając wielki hałas klekotami (bociany kurcarskie).

Uposażeni byli również w sikawki na wodę oraz w żmijki dyngusowe zakończone ostrym szpikulcem, którym straszono dziewczęta.

Obchody miały charakter zalotów, a nawet konkurów. Kiedy któryś chłopiec z kurcarzy spodobał się córce z gospodarstwa, otrzymywał jajka z jej rąk. Oznaczało to iż, dziewczynie spodobał się zalotnik. Jeśli bardzo wpadł jej oko otrzymywał pisankę.

 Jak podają internetowe źródła, przez całe wieki chodzenie z kogutkiem było nieodłącznym elementem świąt Wielkanocy, niestety tradycja ta już realnie zanikła. Na szczęście odtwarzana jest na nowo w nielicznych kołach gospodyń, ośrodkach kultury lub szkołach.

Grupa świetliczaków odwiedziła dziś z kogucikiem klasy I - III, dyrekcję, administrację i panie z kuchni. Owocem wizyty były kosze pełne słodyczy, które osłodziły nam deszczowy dzień.


WIELKANOC

Święta Wielkanocne są okresem wiary, nadziei i miłości. Dla większości jest to swieto rodzinne do którego wcześniej się przygotowujemy. Tak też było podczas zajęć w świetlicy. Uczniowie mieli okazję porozmawiać o zwyczajach i tradycjach związanych z nadchodzącymi świętami. Wysiewamy owies, ozdabiały jajka, eksperymentowały z jajkiem oraz wykonały prace plastyczne różnymi technikami które ozdobiły nasza świetlice.


PIERWSZA POMOC

Pandemia koronawirusa spowodowała, że uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest troska o zdrowie swoje i innych. Teraz kiedy dzieci i młodzież wrócili do szkół, a 11 września obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, warto zwrócić uwagę na naukę ratowania innych, czyli na edukacji pierwszej pomocy.

Program Ratujemy i Uczymy Ratować działa już od 14 lat, Fundacja WOŚP wyszkoliła już 30 000 nauczycieli. Tym samym blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstawowych reakcji na sytuacje konieczne pomocy przedmedycznejPoznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą.  Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami i kształtują właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. W naszej szkole zajęcia  są prowadzone przez Aleksandrę Szmurło i Wioletę Stefaniuk. W tym semestrze kolejni uczniowie z klas pierwszych zostali przeszkoleni.



Dzień Kobiet na wesoło!

8 marca w świetlicy chłopcy razem  wychowawczyniami przygotowali dla naszych Małych Kobietek wesołe konkurencje sportowe i intelektualne. Tego dnia wybierano także SUPER DZIEWCZYNĘ.  Był słodki poczęstunek i własnoręcznie wykonane prezenty, którymi obdarowane zostały również Panie pracujące w stołówce szkolnej i administracji. Dzięki ankiecie wiemy, że mężczyźni mają różne zdania na temat : Po co na świecie są kobiety?


 WARSZTATY Z BEZPIECZEŃSTWA  W ŚWIETLICY !!!

W świetlicy pamiętamy i dbamy o bezpieczeństwo. W piątkowe popołudnie bawiąc się utrwaliliśmy tą wiedzę. Były gry i zadania logiczne, rebusy, zagadki, zadania aktywizujące myślenie i rozgrywki sportowe. Takie mamy pomysłowe wychowawczynie w naszej szkole.


Najlepszym prezentem dla babci i dziadka jest taki, który wnukowie wykonują własnoręcznie. Z tej okazji w świetlicy wszystkie grupy wykonały sól do kąpieli z ekologicznych produktów.

Dzień Babci i Dziadka - skąd się wywodzą i jak wyglądają w innych krajach?

Może wydawać się to nieco zaskakujące, jednak tradycja Dnia Babci powstała dopiero w 1966 roku, natomiast Dziadka - całe piętnaście lat później. Wcześniej w Polsce nie istniało żadne święto, które upamiętniałoby naszych ukochanych dziadków. Skąd więc wziął się na nie pomysł? Dzień Babci zapoczątkowany został w 1964 roku, kiedy to tygodnik “Kobieta i życie” zaproponował, aby uhonorować wszystkie starsze panie specjalnym świętem. Rok później ideę tą spopularyzował “Express Poznański”, a w 1966 “Express Wieczorny” ogłosił, że święto wszystkich babć wypadać będzie 21 stycznia. Dopiero kilka lat później Telewizja Polska ogłosiła konkurs na datę, która pasowałaby na Dzień Dziadka. Święto początkowo zaplanowano na 30 maja, jednak pomysł ten nie przyjął się za dobrze i wkrótce zaczęto celebrować je 22 stycznia. 

A jak Dzień Babci i Dziadka wygląda poza granicami naszego kraju? W Stanach Zjednoczonych jest to niedziela tuż po Święcie Pracy zwana National Grandparents Day. Jego symbolem jest niezapominajka, a piosenka „A Song For Grandma And Grandpa” została nawet ogłoszona hymnem. W Wielkiej Brytanii dzień ten również jest wspólny dla babć i dziadków oraz wypada w pierwszą niedzielę października. Włosi świętują swoje La Festa dei nonni w podobnym czasie, jednak u nich data ta nie jest ruchoma i wypada zawsze drugiego dnia miesiąca. Z kolei we Francji babcie obchodzą swój dzień w pierwszą niedzielę marca, a dziadkowie - pierwszą niedzielę października.

Niezależnie jednak od regionu i daty, na całym świecie idea święta dziadków jest taka sama. Wszyscy chcemy pokazać im, jak wiele dla nas znaczą.

 


W KRAINIE MOCY SŁÓW ")

Celem zajęć jest  poszanowanie dla odmienności, otwartość, empatia, życzliwość i wrażliwość na potrzeby innych.

" Tobie ciepłe i puchate i mi ciepłe i puchate" - obdarowywanie dobrocią i uśmiechem jest dziecinnie proste - nasze Świetliczaki to już wiedzą.


PRZYGOTOWANIE DO ŚWIĄT BOŻEGONARODZENIA 


KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY.
OTO LISTA LAUREATÓW
KLASY 1
1. MICHAŁ RZĄDKOWSKI
2. LEON PŁUDOWSKI
3. AMELIA KULCZAKIEWICZ
KLASY 2
1. ANTONI ROWICKI
2. NATALIA PACZUSKA
3. ANTONI WÓJCIK
KLASY 3
1. MATYLDA FRYMUS
2. JULIA POGORZELSKA
3. JAKUB BORKOWSKI
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

                                                    APPE w świetlicy

Nasze Świetliczaki i program Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej.
"Umysł ludzki jest niczym ogród: jeśli chcemy, żeby rosły w nim piękne kwiaty, musimy najpierw go wyplewić. (…) Powinniśmy także sporządzić listę wszystkich naszych talentów i cech pozytywnych. Kwiaty nie będą potrzebowały wiele czasu, aby zakiełkować. Staniemy się bardziej świadomi naszych własnych dobrych cech i uzdolnień"- oto cel tych zajęć.

06 grudnia w swietlicy szkolnej swietowalismy Mikolajki🎅. Uczniowie klas 1/3 wzieli udział w zajeciach, podczas których zapoznali sie z postacią Świętego Mikołaja - biskupa Miry. Słuchając z uwagą ksiażki Elizy Piotrowskiej, dzieci dowiedziały się jakim czlowiekiem był legendarny Mikołaj i dlaczego zostal Świetym. Okazało się, że niektóre ciekawostki z życia Biskupa były uczniom znane. Bez problemu scharakteryzowali altruistyczna postawę Świętego, choć rozwiązanie przygotowanej przez autorkę krzyżówki okazało sie trochę trudniejszym zadaniem. Chętni mogli samodzielnie wykonac współczesnego Mikolaja z papieru, a dla kazdego ucznia tego dnia czekała slodka niespodzianka - oczywiście Mikołaj - tym razem z czekolady. Prezentów i niespodzianek było dużo więcej i to w każdej grupie świetlicowej,bo był to wyjątkowy dzień.


CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA.....

Na świetlicy pełna para ruszyły przygotowania do Bożego Narodzenia. Dziś swietliczaki przygotowywały ozdoby choinkowe wykonane z samodzielnie przygotowanej masy porcelanowej.


 ANDRZEJKI

Coroczny wieczór wróżb, którego tradycja w Polsce sięga kilkuset lat, to jedna z ostatnich okazji do zabawy przed nastaniem okresu adwentu. Andrzejki są nieoficjalnym świętem, które każdego roku wypada w tym samym dniu w wigilię przed dniem św. Andrzeja.
Czy wiecie...że tradycja Andrzejek sięga w Polsce co najmniej XVI w.?
W naszej świetlicy we współpracy z biblioteką szkolną w atmosferze tajemniczości odbyły się wróżby panieńskie i kawalerskie.
Ach...ile emocji i uśmiechu towarzyszyło nam dziś.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dziś na świetlicy obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Poznaliśmy historie powstania przytulanki, rozwiązywaliśmy zagadki i tańczyliśmy Misiowy Taniec. Wykleiliśmy również misia bibuła i napisaliśmy za co go kochamy. Był również słodki poczęstunek. Wszystkim Misiom w dniu ich święta życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!


 ZAKŁADAMY OGRÓDEK

Nasze Świetliczaki dziś założyły swój ogródek i poznały sposoby wzrostu rośliny. Samodzielnie siały bazylię, oregano, rukolę, majeranek i miętę. Zakładając hodowlę dzieci poznały warunki jakie są potrzebne roślinom do życia, a zajęcia sprawiły im ogromną radość. Poprzez obserwacje i pełnienie dyżurów dzieci będą rozwijać umiejętności poznawcze oraz ukształtują opiekuńczą postawę wobec roślin i środowiska.


SZKOLNE PRZYGODY Z GANKIEM SWOJAKÓW

W naszej świetlicy szkolnej dużo się dzieje, angażujemy dzieci w projekty edukacyjne . Wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem, ale ulubiony też musi być.
Świetliczaki wybrały swój ulubiony i jest to projekt sieci sklepów Biedronka
🐞,czyli "Przygody Gangu Swojakòw". Dziś odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów, laureatom konkursu plastycznego serdecznie gratulujemy!!!!! Prace zagrożonych Swojakòw dołączyły do wielkiego wspólnie wykonanego plakatu i będą brały udział w etapie ogólnopolskim. To jeszcze nie koniec projektu i już niedługo kolejne relacje z naszych działań.


  Program 'Mamy kota na punkcie mleka' z myślą o dzieciach I DzieckoMam Kota na Punkcie Mleka

Wiek szkolny dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców, zwłaszcza pod względem zdrowego żywienia. To właśnie w tym okresie kształtowane są nawyki żywieniowe i upodobania kulinarne dziecka, które będą rzutować na jego przyszły styl życia.Dlatego też niezwykle istotne jest przyzwyczajanie najmłodszych do spożywania różnego rodzaju pożywienia. Jakie produkty należy uwzględnić w diecie dziecka? Odpowiedź znajdziemy w piramidzie zdrowego żywienia, która ukazuje jakie artykuły spożywcze powinniśmy wybierać.           W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów zbożowych, owoców i warzyw, mleka i produktów mlecznych, mięsa, ryb, jaj, orzechów, nasion strączkowych, a także tłuszczów roślinnych. W ramach kampanii nasze Świetliczki odbyły szereg zajęć edukacyjnych na temat faktów i mitów o mleku. Program można urozmaić o własne działania, dlatego w poniedziałek 18 października wszystkie grupy świetlicowe wzięły udział w przyjęciu mlecznym,     w czasie którego podsumowały zdobyta wiedzę i degustowały ekologiczne sery oraz mleczne koktajle. To był bardzo " zdrowy dzień".

                                                                    


WYCIECZKA DO LASU

Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska jak wygląda las oraz poczuć prawdziwy zapach lasu. Obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie i przywitały piękną złotą jesień. Odbyły spacer ścieżką przyrodniczą pod opieką Pani Stanisławy Gomółki - pracownika Lasów Państwowych. Był też czas na wspólne zabawy i sportowe rozgrywki. Kiełbaska z ogniska smakowała wyśmienicie, dzieci nazwały ją leśnym hot - dogiem i obiadem ekologicznym.


ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT 

Spotkanie miało na celu oswajanie dzieci z psem. Było wspaniałym przykładem połączenia zabawy, nauki, ale też wychowania – bowiem w trakcie dzieci mogły się m. in. dowiedzieć, jak o zwierzę należy dbać, jak je pielęgnować i co mu jest niezbędne do życia, z drugiej zaś strony miały możliwość obejrzenia psich sztuczek czy nakarmienia pieska. Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzenie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Kwintesencją spotkania było stwierdzenie, że najważniejsza dla naszych psich przyjaciół jest miłość i dobro otrzymane od człowieka...


 EKOEMOCJA - KODOWANIE

    Kodowanie można zaczynać od prostych zabaw bez używania komputera. W ten sposób dzieci uczą się nowych kompetencji, poznając przy okazji nowe pojęcia i zwroty. Taka forma nauki poprzez zabawę doskonale przygotowuje dzieci do stawiania pierwszych kroków w programowaniu. My dziś kodowaliśmy w naszej świetlicy używając kart pracy. Hasło PJM wprowadziło nas w świat języka miganego. Nauka zwrotów grzecznościowych miganych sprawiła najwięcej radości naszym uczniom.


DZIEŃ CHŁOPAKA

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach  w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.  W tym dniu we wszystkich  grupach panie razem z dziewczynkami wręczały chłopcom upominki i złożyły życzenia. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy. Chłopcy mieli do wykonania wiele zadań, z którymi radzili sobie doskonale. Dziewczynki nad wyraz uważnie obserwowały zmagania chłopców i przyznawały punkty. Chociaż każdy radził sobie doskonale z największą ilością punktów mogła być tylko jedna osoba wyróżniona szarfą " Mistera Świetlicy". GRATULUJEMY NASZYM MISTEROM.


JESIENNE INSPIRACJE I GRY ZESPOŁOWE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU


PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

W uroczystości wzięli udział uczniowie klas pierwszych uczęszczający do świetlicy szkolnej.
Aby dostać się do grona Świetliczaków, uczniowie zostali poddani sprawdzianowi gotowości świetlicowej. Na zakończenie złożyli uroczystą przysięgę oraz zaśpiewali hymn świetlicy. Na pamiątkę uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe medale oraz bańki mydlane.
Wszystkim nowym Świetliczakom życzymy dużo sukcesów w nauce oraz wspaniałej zabawy w świetlicy szkolnej.


EKOEMOCJA - moduł pierwszy

Dziecięce emocje to rzecz, która przysparza wyzwań zarówno rodzicom jak i dzieciom. Są głośne, intensywne, często biorą górę. Nie ma żadnego magicznego zaklęcia, które sprawiłoby, że nagle wyposażymy nasze dzieci w umiejętność samoregulacji. To proces, który trwa wiele lat. Aby zakończył się powodzeniem konieczne jest nauczenie dzieci rozpoznawania, nazywania i pracy ze swoimi emocjami, a jak wiemy dzieci najlepiej uczą się poprzez doświadczanie, obserwację i zabawę. Dzięki projektowi "Ekoemocja" ,którego koordynatorami są Wioleta Stefaniuk i Aneta Litwińska nasze świetliczaki będą nazywać, uczyć się akceptować,aby ich emocje mijały szybciej. Nie możemy jednak zapomnieć o ważnej roli doświadczania, konieczne są więc potknięcia, by nauczyć się sobie radzić. Ale ważna jest też praca przez zabawę. Poniżej fotorelacja z pierwszej lekcji.


 DZIEŃ KROPKI

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia nasi nauczyciele świetlicy zorganizowali wiele ciekawych zabaw, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
Powstały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.

 KARTKA DLA BLANKI

Mała Blanka choruje na glejaka pnia mózgu.
20 września będzie świętować 4 urodziny. Z tej okazji jej ciocia zorganizowała specjalna akcje - poprosiła o wysłanie urodzinowej kartki dla Blanki.
Świetlica, oddziały przedszkolne oraz klasy 1-3 z naszej szkoły również dołączyły do tej akcji. Dzieci wykonały kartki urodzinowe, które zostały wysłane. Blance życzymy wielu powodów do uśmiechu a dzieciom z naszej szkoły dziękujemy za zaangażowanie.


 

WITAMY :)

          Znów zabrzmiał szkolny dzwonek,          a jednak koniec wakacji nie musi oznaczać końca zabaw, gdyż w naszej świetlicy przez cały rok czeka na uczniów mnóstwo atrakcji. Każdego dnia pod opieką nauczycieli mogą rozwijać swoje talenty, nabywać nowe umiejętności, a przede wszystkim przyjemnie   i kreatywnie spędzać czas.

 

 

                                   Wychowawcy świetlicy. 


 

 

 


 
 
f t g m