Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024

Tego dnia w bibliotce szkolnej było wyjątkowo tłoczno i gwarno. Na uczniów czekało nie lada wyzwanie - każdy odwiedzający w tym dniu bibliotekę, mógł zamienić się w detektywa i tak jak tytułowi bohaterowie cyklu "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" rozwiązywać niełatwe zagadki. Wśród zagadek znalazły się między innymi labirtnty, lustrzane labirynty, rebusy, krzyżówki i inne zadania wymagające spostrzegawczości i cierpliwości. Zabawa była doskonała! Każdy z uczniów, któremu udało się rozwiązać choćby jedną zagadkę otrzymał w nagrodę zakładkę do książki.

W tym dniu bibliotekarze szkolni przeprowadzili również zajęcia z uczniami z dwóch grup świetlicowych oraz  oddziału przedszkolnego, podczas których dzieci dowiedziały się o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, o obchodach święta i jego historii. Uczestnicy zajęć dzielili się ze sobą przemyśleniami na temat książek i korzyści płynących z czytania. Każde ze spotkań połączone było z głośnym czytaniem wybranej książki. Czytano w tym dniu następujące książki: L. Kołakowski "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?", M. Widmark i H. Willis "Tajemnica gazety" oraz A. Andrus "Czytanie jest super".

Dla osób, które chciałyby zgłębić wiedzę na temat prawa autorskiego i wolnych licencji bibliotekarze przygotowali gazetki informacyjne. Pojawiły się też ciekawostki na temat książek, cytaty o książkach i czytaniu oraz 10 praw czytelnika.