Z polszczyzną za pan brat!

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. O tym, że posługujemy się jednym z trudniejszych, ale i piękniejszych języków wie niemal każdy. Zawiłości fleksyjne, nagromadzenie trudnych brzmieniowo głosek, zakamarki ortograficzne to nieliczne dowody czyniące polszczyznę trudną, ale i wyjątkową. Nasza szkoła także włączyła się w obchody tego dnia. Na drzwiach sal lekcyjnych można było przeczytać porywające sentencje wybitnych noblistów, literatów i pisarzy.

W klasach 7 odbył się konkurs "Jak dobrze znasz język polski", którego zwyciężczynią okazała się uczennica kl.7 b Weronika Mikiciuk, z kolei w kategorii klas 7, najlepsza polonistycznie została drużyna z kl.7 c, w składzie: Sz. Wągrodzki, A. Suracka, W. Łopucka. W klasach 4d i 4c uczniowie zmierzyli się z najstarszymi zabytkami języka polskiego, poznali ciekawostki o polszczyźnie. Nie lada gratką było odtworzenie pierwszego polskiego zdania, pochodzącego z Księgi Henrykowskiej, co prezentują dwa krótkie nagrania wideo. Choć Dzień Języka Ojczystego przypada na konkretną datę, powinniśmy obchodzić go każdego dnia. Dbajmy o to, co nasze, cenne i polskie!