Copyright 2024 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Komentarze uczniów po filmie o Wyszyńskim

24 września uczniowie klas siódmych i ósmych obejrzeli film w reżyserii Tadeusz Syki pt. ,,Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Seans poruszył niejednego widza, dlatego uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami po obejrzeniu filmu. Oto fragmenty wypowiedzi uczniów: 

,,Jestem wdzięczna za to, że mogłam poznać dotąd nieznaną historię naszego Patrona. Jego relację z Różą Czacką, założycielką ośrodka dla niewidomych w Laskach. Ponadto film ukazuje uniwersalne wartości, które kiedyś były priorytetem, a dziś próbuje się przenieść na dalszy plan, określając je jako niemodne".

Amelia, kl. 7b

,,Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" jest filmem historycznym opowiadającym o losach młodych ludzi w czasie wojny. Film wzrusza do łez, zmusza do refleksji. Nie sposób, się nim nie zachwycić, ale i nie sposób nie czuć się przerażonym".

Krzysztof, kl. 7b

 ,,Według mnie Radwan III to wzór do naśladowania. Nauczył nas, że pomimo okrutnych zbrodni należy przebaczać nieprzyjaciołom i pokazywać lepszą drogę, drogę do miłości Boga".

Maja, kl. 7b

„Po obejrzeniu filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” lepiej poznałam sylwetkę Patrona naszej szkoły. Dowiedziałam się, że w czasie powstania warszawskiego, opiekował się rannymi i wspierał rodaków, którzy walczyli o wolność. Warto obejrzeć ten film, także po to, by umieć być docenić fakt życia w czasach pokoju”.

Milena, kl. 7c

„Idąc na film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” spodziewałam się nudnego, mało interesującego seansu, ale okazało się, że byłam w błędzie. Tytuł filmu jest odpowiednikiem zadawanego przez Wyszyńskiego pytania - Jak miłować wroga? Decyzje podejmowane przez kapelana, nie były proste, a w sylwetce księdza widzimy zwykłego człowieka, który tak jak każdy z nas potrafi się wahać czy mieć moralne dylematy. Ekranizacja przybliżyła mi nie tylko życie Patrona szkoły, ale też okres II wojny światowej”.

Amelia, kl. 7c

f t g m