Wycieczka do Krainy Rumianku

26 kwietnia 2022. dzieci z klasy 2b, 2d i 3d wyruszyły do Krainy Rumianku – niezwykłego zakątka na Polesiu Lubelskim.
Na miejscu uczniowie mogli doświadczyć, jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Poznali dawne obyczaje polskiej wsi, warunki życia, stroje oraz rodzaje wiejskich prac. Wzięli również aktywny udział w warsztatach "Od ziarna do chleba" oraz "Mydełka glicerynowe". Poznawali tradycyjne sposoby uprawy zboża i jego przechowywania, uczestniczyli w młóceniu cepem, czyszczeniu ziarna i mieleniu zboża w ręcznych żarnach.

Piekli samodzielnie wyrobione rogaliki oraz samodzielnie wykonywali mydełka. Podczas drugiego warsztatu dzieci poznały historię mydła oraz dowiedziały się, czym myto się dawniej. Poznały rodzaje mydła oraz samodzielnie przygotowywały kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe. Każdy mógł wybrać kolor, zapach oraz ozdoby dla swoich mydełek. W przerwie pomiędzy warsztatami dzieci zjadły na stołówce pyszny ciepły posiłek.