Szlachetna Paczka

„Dobro to wynik dzielenia” to hasło przewodnie akcji Szlachetna Paczka. Potrafimy się dzielić. Pokazujemy to, gdy w trudnych momentach pomagamy sobie nawzajem. Ruszyła kolejna już 22 edycja Szlachetnej Paczki, w której na pomoc czeka wiele rodzin. Jako społeczność szkolna wybraliśmy rodzinę z kodem MAZ - 5650 – 87408 i dla  niej będziemy DARCZYŃCAMI.

Oto  krótki opis rodzinnej sytuacji i ich potrzeby:

Historia Rodziny

Pani Anna jest samotną matką trójki nastolatków. Kilka lat temu podjęła decyzję by wyprowadzić się od męża, który nadużywał alkoholu oraz narobił rodzinie długów. Kobieta ze względu na chorobę najmłodszej córki zrezygnowała z pracy. Wiktoria ma ADHD i wymaga sporej uwagi, a przede wszystkim czasu, jeśli chodzi o pomoc przy odrabianiu lekcji. Ważne jest też, aby zawsze ktoś był w bliskim jej otoczeniu. Kilka lat temu u Pani Anny zdiagnozowano nowotwór. To sprawia, że jej życie i zdrowie jest jak na tykającej bombie, w każdej chwili może stracić możliwość samodzielnego poruszania się. Miesięczne przychody rodziny to kwota 6077 zł, natomiast wydatki - 3020 zł. Na jednego członka rodziny pozostaje 764 zł miesięcznie.

Piękno Rodziny

Pani Anna pomimo trudności jakie spotkały ją w życiu, stara się je pokonywać. Rodzina bardzo dba o wzajemne relacje. Rodzeństwo jest bardzo wyrozumiałe, co przy chorobie Wiktorii jest bardzo ważne. Matka codziennie walczy o godny byt rodziny, by dać dzieciom jak najlepszy start. To procentuje. Wiktoria jest bardzo sprawna fizycznie, tańczy i jeździ na zawody. Antonina jest ambitną dziewczyną, ma doskonałe wyniki w nauce. Krystian potrafi majsterkować, jako jedyny mężczyzna w domu naprawia popsute sprzęty. Pani Anna doskonałe gotuje, piecze pyszne ciasta i jest bardzo kreatywna. Jak sama mówi: ktoś musi być mózgiem tej operacji.

Trzy kluczowe potrzeby Rodziny

1. Tapczan jednoosobowy 80x 200 cm.  Obecnie Antonina i Wiktoria śpią w jednym łóżku. Nowe pozwoliłoby im wygodnie spać oddzielnie.

2. Obuwie. Zakup obuwia dla rosnących dzieci to dość duży wydatek. Przy niskim budżecie domowym rodzinie trudno sobie na nie pozwolić.

3. Żywność. Przy trójce dorastających dzieci potrzeba dużo produktów spożywczych. Zapas żywności o długim terminie przydatności pozwoli rodzinie bez obaw o rosnące ich ceny planować skromny, domowy budżet.

Sekcja charytatywna przygotowała plan działań:

• Zbiórka żywności i środków czystości (21 listopada, 28 listopada oraz 5 grudnia).

Żywność trwała: herbata, kawa, ryż, mąka, cukier, olej, dżem, owoce i warzywa w puszkach, konserwy mięsne, fasola biała sucha, kukurydza w puszce, ogórki, pieczarki w słoikach, mleko 2%, płatki kukurydziane, płatki śniadaniowe czekoladowe.

Środki czystości: mydło/żel myjący, szampon, proszek do prania, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, płyn do mycia naczyń, podpaski/tampony, płyny czyszczące, płyn do płukania.

Materiały szkolne: przybory do pisania.

Wyposażenie mieszkania: ręczniki 70x140 cm oraz 50x100 cm.

• Sprzedaż domowych wypieków (ciast, ciasteczek) oraz domowej lemoniady za symboliczne 2 zł (29 listopada i 30 listopada). Uczniowie proszeni są o przynoszenie własnych bidonów, butelek, w które będą rozlewane lemoniady.
  • Sprzedaż  tostów na gorąco na drugie śniadanie za symboliczne 2zł (będziemy informować na bieżąco o terminie ). Chętni uczniowie mogą przynieść chleb tostowy i ser(z długą datą ważności) do 2 grudnia, do świetlicy nr 34 lub 37.
  • Loteria fantowa za 2 zł lub 5zł (będziemy informować na bieżąco o terminie). Chętni uczniowie, którzy chcą podarować rzeczy (np. książki, gry, przybory szkolne, zabawki przynoszą je do świetlicy nr 34 lub 37). Rzeczy muszą być w bardzo dobrym stanie.
  • Zakup tapczanu jednoosobowego i obuwia dla dzieci pani Ani. Dlatego też proponujemy, aby klasy zadeklarowały się do udziału w zbiórce dodatkowych funduszy wewnątrz zespołów klasowych, które pomogą zakupić potrzebne przedmioty.

Drodzy Darczyńcy, na bieżąco będziemy informować o przebiegu akcji i w razie potrzeby zwracać się o pomoc. Liczymy, że ta akcja otworzy wszystkie serca i pani Ania z dziećmi przeżyje w sposób wyjątkowy i radosny czas Bożego Narodzenia.

Koordynatorzy akcji:

p. Ewa Zwolińska, p. Iwona Prokop, p. Izabela Wawryniuk