Rodzina Szkół noszących imię Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

27 kwietnia 2023 r. powołano Diecezjalną Rodzinę Szkół Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stało się to w Zespole Placówek Oświatowych w Siemieniu.

Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii. Mszy św. w miejscowym kościele parafialnym przewodniczył Biskup Kazimierz Gurda. W homilii biskup przybliżył postać Prymasa Tysiąclecia.

- Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński stanął po stronie prawdy i dobra. Bronił Polski i Kościoła - wskazał biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy. Eucharystia zainaugurowała powstanie Diecezjalnej Rodziny Szkół bł. Kard. Wyszyńskiego w Kościele siedleckim.

Dziesięć szkół, które noszą imię Prymasa Tysiąclecia, przystąpiło do tej struktury i chcą wzajemnie się wspomagać w realizacji programu wychowawczego, opartego na wartościach, które bł. Stefan Wyszyński głosił i którymi się kierował. Placówki te chcą podejmować inicjatywy wychowawcze wspomagające rodziców w wychowaniu ich dzieci; dawać dzieciom i młodzieży szansę na ukształtowanie pięknej i odważnej osobowości; wychowywać i przygotowywać do pracy, mądrych i odpowiedzialnych obywateli naszej Ojczyzny.

Porozumienie o powołaniu Diecezjalnej Rodziny Szkół noszących imię Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego podpisał Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda, ks. Jan Babik Kanclerz Kurii Diecezji Siedleckiej, ks. Paweł Kindracki - Dyrektor Wydziału Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezji Siedleckiej oraz dyrektorzy 10 szkół podstawowych noszących imię Bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego: szkoła w Dziewulach, w Świdrach, Głoskowie, SP nr 8 w Siedlcach, szkoła w Radoryżu Smolanym, w Szóstce, Krzewicy, Gończycach, Gocławiu, i Siemieniu.

Przewodniczącym Rady Rodziny Szkół noszących imię Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego została p. Ewa Rutkowska - Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Siemieniu, natomiast zastępcą przewodniczącego został p. dr Karol Wnorowski - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Siedlcach.

Głównym celem działalności szkół ma być promowanie wiedzy o życiu, działalności i dziedzictwie Bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz propagowanie idei i wartości uosabianych przez Prymasa Tysiąclecia. W tę działalność będzie wchodziła współpraca i wymiana doświadczeń pomiędzy szkołami a także kształtowanie postaw moralnych, społecznych i patriotycznych zarówno u dzieci i młodzieży jak również nauczycieli, wychowawców i rodziców zgodnych z nauczaniem Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W tym dniu rozstrzygnięto również II Diecezjalny Konkurs Wiedzy o Błogosławionym Kardynale Wyszyńskim, w którym Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy Franciszkowi Boguszewskiemu z klasy 8d.

Żródło:https://podlasie24.pl//diecezja-siedlecka/nowa-rodzina-szkol-w-diecezji-siedleckiej-20230427170654

Zdjęcia z tego wydarzenia zobacz >>TUTAJ<<